No items found.
April 22, 2015

A cégvezetők ezt az 5 dolgot értik félre a designnal kapcsolatban

Dávid Pásztor

Ha a céged saját webes, vagy mobilos terméket fejleszt, legyen az alkalmazás, vagy akár saját webáruház, akkor ez a cikk Neked szól. Lehet még nem is tudod milyen sok kiaknázatlan lehetőség van a felületeiden.

1. A design nem csak egy szép skin. Sőt.

Amikor amerikai CEO-k azt szajkózzák, hogy milyen fontos a design, akkor a magyar cégvezetők ezt úgy értik, hogy legyen szép és látványos az alkalmazásuk. Pedig nem ilyen egyszerű. Vigyázat, Steve Jobs idézet következik!

"Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works."

Vagyis a designnak az esztétikus megjelenésen kívül nagyon fontos része az is, hogyan működni az alkalmazás a felhasználó kezében. Mit fog látni először, és mit később. Milyen folyamatokon megy majd végig, merre próbáljuk terelni a figyelmét. Mitől és hogyan fogja megérteni a dolgokat. Miért fog emlékezni ránk. A szép külső csak a jéghegy csúcsa, egy jó UX designer ennél sokkal mélyebb, üzleti szempontból is fontos kérdésekben tud segíteni.

ux-jeghegy

2. A jó design segít megérteni

A legtöbben, akik kipróbálnak egy SAAS szolgáltatást, de mégsem fizetnek elő, egyszerűen azért viselkednek így, mert nem értik meg, hogy pontosan hogyan működik az alkalmazás és hogyan tudnák felhasználni azt a saját életükben. Az első használatkor maximum 5-10 perc van arra, hogy ezt megértessük az emberekkel. A tutorialokkal felesleges próbálkozni, azokat senki sem nézi végig, ezt már mi is rengetegszer kimértük. A szoftver valódi felületeit kell úgy megtervezni, hogy könnyen átadják miről szól az app, hogyan kell kezelni.

design-kommunikacio

3. A design kísérletezésről szól

Ahhoz, hogy egy design jól sikerüljön rengeteget kell kísérletezni. Az Apple sztár designere, Johny Ive például 561 prototípust készített az alábbi Leica M kamera modellből, mire elkészült a végleges változat. Ha a világ vezető designereinek ennyi kísérletezésre van szüksége, akkor hogyan várhatod el bárkitől, hogy egyből tökéleteset alkosson?

leica-jony-ive-marc-newson2

4. A jó design közös munka, nem lehet lepasszolni

Sokan képzelik úgy, hogy felbérelnek egy designert, megbeszélik vele a feladatot, és aztán már csak akkor kell találkozni, amikor ő hozza a fantasztikus végeredményt. Rossz hírem van, ez nem így működik. A design sok-sok kísérletezés és próbálkozás eredménye. A tervezőnek rendszeresen visszajelzésekre van szüksége ahhoz, hogy az egyes körökben jó irányba induljon tovább. A Te üzletedet senki sem ismeri jobban Nálad, és ezért Neked is aktívan részt kell venned a folyamatban. A designer vezeti a közös gondolkodást és formába önti az eredményeit, de a Te szellemi energiádra is szükség lesz ehhez.

ux-meeting

5. A designt mérni és tesztelni kell

A design határozza meg, hogy mit értenek meg a termékedből a felhasználók. A design határozza meg, hogy mit látnak és merre mozognak. Mindezek után evidens, hogy egy ilyen fontos területet mérni és tesztelni kell tudni. A UX design szerves része a kutatás. Nekünk két kollégánk dolgozik csak azon, hogy a terveinket teszteljék. Ehhez ezer módszer és trükk létezik: felhasználói teszt, terepkutatás, A/B teszt, interjúzás, remote teszt, gerilla teszt, 5 másodperces teszt, gettó teszt, nagymama teszt, stb. És akkor még ott van az analitika, a viselkedési statisztikák elemzése. Ezek használata nélkül csak a sötétben tapogatózol. Válassz olyan designert vagy design csapatot, akik folyamatosan foglalkoznak ezekkel a területekkel.

user-research-methods

+1 ráadás: A design nem egy projekt, folyamatosan szükség van rá

Végül egy banális hiba: a designt egy egyszeri projektnek felfogni. Ahogyan a digitális terméket gyártó cégekben folyamatosan szükség van programozásra, marketingre, értékesítésre, úgy designra is. Nincs olyan, hogy a design kész van. Mindig jönnek új funkciók, mindig lehet javítani a régieken. Mi sok ügyfelünkkel előfizetéses rendszerben dolgozunk, mert ők már felismerték, hogy folyamatos design támogatásra van szükségük. Egy fejlesztőcsapat designer nélkül félkarú óriás. Csak sokszor még nem is tud arról, hogy lehetne egy karral több.

design_iteration_loop

További hasznos gondolatokat találsz designnal kapcsolatban a Facebook oldalunkon. Kövess minket!