No items found.
January 26, 2015

A jó designer 11 ismérve

Dávid Pásztor

Sok ügyfelünk meséli, hogy korábban milyen nehéz dolguk volt a designerekkel. Ezért összeszedtünk egy listát arról, hogy mi a jó designer 11 ismérve.

1. Nem magának tervez

A jó designer a végfelhasználóknak tervezi a terméket és nem saját magának. Sokat kérdez a célcsoportról, personákat épít, és igyekszik a valóságban is találkozni a felhasználókkal. Szereti meginterjúzni őket és beszélgetni velük. Képes arra, hogy a saját megérzéseit félretegye, ha a felhasználók megismerése során mást tapasztal, mint amit ő eredetileg gondolt.

2. Nem a design szakmának tervez

A jó designer célja nem az, hogy díjakat gyűjtögessen, hanem hogy olyan termékeket hozzon létre, amit sok százezer másik ember örömmel használ nap, mint nap. A döntéseit nem befolyásolja, hogy mit mondanak majd a szakmai fórumokon, vagy milyen szempontjai vannak egy design verseny zsűrijének, csak a végfelhasználóra koncentrál.

3. Nem csak a külsőségek érdeklik

A jó designer esztétikus és szép termékeket tud tervezni. De legalább ennyire izgatja az is, hogy hogyan fog működni ez a termék. Itt nem programozásra és a motorháztető alatti dolgokra gondolok, hanem arra, hogyan fog működni a termék az emberek kezében. Hogyan fogják használni? Mire fogják használni? Mit fognak megérteni belőle? Mit fognak csinálni mikor először kézbe veszik? És mikor századszorra? Ilyen kérdések izgatnak egy jó designert.

4. Rengeteget vázlatozik, és nem zavarja, ha gagyik a vázlatai

A jó designer tudja, hogy a tervezői munka első fázisa, hogy felfedezzük a probléma lehetséges megoldásait. Ehhez gyorsan kell tudni radikálisan különböző ötleteket felvázolni, amihez a legtöbb ügyes tervező a mai napig papírt és ceruzát használ. A jó designert nem zavarja, hogy az első vázlatai gagyin néznek ki, már ezeket is szívesen mutogatja és meséli a mögöttük rejlő ötleteket.

5. Mindenkivel beszél és mindenhonnan a megfelelő gondolatokat építi be a terveibe

A design mindennel kapcsolatban áll, ezért a jó designer egyszerre tartja a kapcsolatot az üzleti vezetőkkel, a végfelhasználókkal, és a gyártást végző technikai arcokkal, programozókkal. Ha ügyes, akkor képes a különböző emberektől jövő visszajelzéseket úgy beolvasztani a termékbe, hogy azok egymást erősítve egy kerek egésszé álljanak össze. Pontosan tudja, hogy melyik szereplőtől milyen típusú ötletet érdemes befogadni és mit nem.

6. Több tervet hoz és mindegyiknek tudja az előnyeit és a hátrányait

A jó designer nem akar rajtad átnyomni semmit. A jó designer mindig több tervet hoz és elmondja, hogy melyiknek mik az előnyei és a hátrányai is. Pontosan tudja, hogy a tervezői munka arról szól, hogy megtaláljuk azt a kompromisszumot, ami a legtöbb pozitívumot tartalmazza, és szívesen von be ebbe a döntésbe másokat is. Nincs elszállva magától, nem zárkózik be, nem képzeli azt, hogy okosabb mindenkinél.

7. Tudatosan felépített design folyamata van

Egy tapasztalt designer folyamatosan fejleszti a munkamódszereit. Pontosan el tudja mondani, hogy mik a tervezés lépései. Tudja, hogy akkor születik igazán jó eredmény, hogyha a szükséges munkafázisokon végigmegyünk és csak valóban indokolt esetben hagyunk ki lépéseket.

8. A végén alaposan kidolgoz mindent

A tervezés korai fázisában nem zavarja, hogy a vázlatai kidolgozatlanok, de a tervezés végén nagy precizitással kidolgoz minden részletet és előkészíti őket a gyártásra, programozásra. Szívesen rak olyan kis apró részleteket a tervekbe, amik feldobják azt. Tudatában van annak, hogy a tervezési folyamat melyik fázisában tart éppen, és tudatosan ennek megfelelően dolgozik, nem keveri össze őket.

9. Jól tud vizuálisan kommunikálni és bonyolult dolgokat egyszerűen elmagyarázni

Képes arra, hogy összetett dolgokat is könnyen érthetővé tegyen. Képes képi úton kommunikálni. A tervei lehetővé teszik, hogy amit csak hosszú szövegekkel lehetne elmagyarázni, az egy szempillantás alatt leessen a felhasználóknak.

10. Mindent tesztel és ha szükséges ezerszer átdolgozza a terveit

Alázatos, nem hiszi, hogy amit ő megtervezett az elsőre jó lesz. Mindig mindenkinek mutogatja a terveit, főleg a végfelhasználóknak. Ilyenkor csöndes megfigyelő, igyekszik felmérni hogyan lépnek kapcsolatba a tervével az emberek. Tisztában van vele, hogy a tervezés iteratív folyamat. Addig módosítja a terveit, amíg azok elég jók nem lesznek.

11. Folyamatosan tanul, fejlődik

Ez minden szakmában így van, a design sem kivétel. A jó designer folyamatosan fejleszti magát, új eszközöket, új módszereket próbál ki. Tájékozott, sokat beszélget más designerekkel, olvas külföldi szakirodalmat is. Örül neki, ha van lehetősége fejlődni, és az újdonságokat élesben is kipróbálni.

A csapatunkba folyamatosan keresünk a fenti leírásnak megfelelő designereket. Ha ismersz valakit, akire ráillik ez a leírás, vagy szeretnél Te is ilyen designerré válni, akkor katt ide: UX designer és kutató pozícióink is nyitva állnak előtted.

További designnal kapcsolatos írásainkról a Facebook oldalunkon értesülhetsz.