Milyen lesz a digitális életünk három év múlva?
Egy kétnapos Hackaton során a UX jövőjével foglalkoztunk, számba vettük melyek azok a területek, amelyek az elkövetkező évek meghatározó tendenciáivá válhatnak. A branstorming után egy hordható eszköz megtervezése mellett döntöttünk. Fontos szempontunk volt ezenkívül, hogy az eszköz felülete keretet adjon minden internetre csatolt eszköz állapotának megjelenítéséhez. A rendszer adaptív, vagyis mindig azoknak az eszközöknek az állapotát mutatja, ami az adott időben és helyen fontos a felhasználónak.
Célcsoportnak egy négytagú családot választottunk, és összeírtuk milyen problémák merülnek fel a család egy átlagos napja során. Igyekeztünk mindent számba venni kezdve a reggeli kapkodástól, a kocsiban töltött holtidőn át, egészen a lakásban található eszközök minél egyszerűbb kezeléséig. Azt is végiggondoltuk, hogy milyen eszközök jöhetnek szóba a problémák megoldására. Úgy döntöttünk, hogy rendszerünk központjában az okosóra fog állni. Azért választottuk az okos órát, mert design szempontból nagy kihívást jelent, hogy melyek azok a legszükségesebb információk, amelyeket ezen a kis felületen meg úgy jeleníteni, hogy releváns információtartalommal bírjanak. Ezután az összeírt problémákból kiválasztottunk hármat, melyet kellően fontosnak és általánosnak ítéltünk, illetve az okosórával megoldhatónak láttunk.
Reggeli kapkodás
Elsőnek a reggeli kapkodást választottuk, hiszen ebben a helyzetben mindenkire ráfér egy kis segítség. Ilyenkor leginkább arra van szükségünk, hogy napi teendőinket, a hagyományos és szociális médiából érkező újdonságokat minél egyszerűbben átfuthassuk, illetve checklist szerűen információt kaphassunk a lakásban lévő eszközök állapotáról. Ki ne szeretné például, hogy az ágyból ellenőrizhesse a Facebook üzeneteit és a bevásárlólistáját? (használd az ujjad, vagy az egered és görgess le-föl az órán!)
Reggeli kapkodás: húzd le vagy fel a prototípus képernyőjét!
Autóban
Második szituáció, amikor elhagyjuk a házat és beülünk az autóba. Ilyenkor az az egyik legfontosabb szempont, hogy a az autó állapotáról értesüljünk. Az okosóra abban is segítséget nyújt, hogy indulás előtt ellenőrizzük a lakásban lévő eszközök állapotát és változtathassunk is azokon. Mindenkivel megesett már, hogy elfejtette lekapcsolni a villanyokat a lakásban, az okosóra erre is segítséget nyújt, anélkül, hogy kimozdulnánk a kocsinkból.
Autóban: húzd le vagy fel a prototípus képernyőjét!
Otthon
A harmadik funkció az otthonunk egyszerű irányítását helyezi középpontba. Lényege, hogy az okosóra információkat közöl (például hány fok van, mennyi az áramfogyasztás) a lakásunkról. Például filmnézés közben, egyszerűen az óránkra pillantva ellenőrizhetjük a sütés vagy a mosás állapotát. Ez a funkció abban segít, hogy folyamatosan változó eszközeink állapotáról információt nyerjünk, illetve szabályozhassuk is őket az óránkkal.
Otthon: húzd le vagy fel a prototípus képernyőjét!
Az okosóra-rendszer legfontosabb újdonsága, hogy minden eszközünk ellenőrizhető vele, amely az internetre van kötve. Az egységes felületen az eszközeinkről áramló információk megjelenítése adaptívan történik, így csak az adott pillanatban fontos dolgokat látjuk.