Okos iskola - jobb tanulás élmény az iskolában
A céges hackathonunkon a kis csapatunk egy átlagos iskolai nap környezetének javítására dolgozott ki ötleteket. Néhány ötletünk: termek amikben egyéni és csoportmunkát is lehet végezni; a tananyag megjegyzését segítő kontextus fal; és a tanár dolgát könnyítő what's up fal.
Először is a fizikai környezetnek lehetővé kell tennie a hatékony munkát sok különböző típusú tevékenységhez. Ezt a hagyományos téglalap alakú termek helyett a négyzetes alap teszi jobban lehetővé. A tanulók csoportba rendeződését speciális asztalok támogatják, amik nagyobb asztalokká illeszthetőek össze.
Egy másik gyakori probléma a hagyományos iskolai rendszerben, hogy az órán elhangzó anyagot a diákok nem tudják mihez kötni, nem látják összefüggésében. Mi tematikus termeket vizionáltunk, aminek az egyik fő falán a tantárgy áttekintő térképe látható. Óra közben ez folyamatosan a diákok szeme előtt van, a tanár is intenzíven használja a magyarázatadásnál. A kontextuális információ az új tudás beágyazódását és ezáltal a megjegyzését is segíti.
A diákok akkor tanulnak a leghatékonyabban, ha a saját ütemükben haladhatnak a tanulnivalókkal. Ez probléma a tanár számára, aki nem tudja áttekinteni a tanulás folyamatát, ha minden diák máson dolgozik. A digitális technológia itt könnyen segíthet. Ha a diákok a feladatokat egy digitális eszközről (pl. tabletről) választják ki, vagy akár azon végzik, az eszköz automatikusan információt küldhet egy központi felületnek a diák státuszáról. A diákok státusza megjelenhet a tanár kezében lévő eszközön, de akár ki is lehet vetítve az osztályterem egyik falára. A falra vetített státuszok egészséges versenyhelyzetet is teremthetnek a diákok között, jobb teljesítményre sarkallva őket.
Rengeteg ötlet merült még föl magára az iskolanap folyamatára is. Többek között fontosnak tartjuk az órák elején a cél meghatározását, hogy a diákok előre lássák mire teszi őket képessé az adott óra. Szintén motivációt növelhet, ha ugyanazt a tananyagot rengeteg különböző féle feladaton keresztül is el lehet sajátítani és a diák választhatja ki milyen úton indul el. A digitális feladatválasztás előnye, hogy az értékelés egy része automatizálható: a rendszer számon tudná tartani hogy mennyi feladattal, milyen idő alatt végzett a diák, mik az erősségei és mik azok amikkel másoknál lassabban boldogul. A haladás is könnyen számon tartható és megjeleníthető vizuálisan. Ezen kívül a szülők számára is láthatóvá tehető, hogy mi is történik a gyerekeikkel az iskolában.
A Facebook oldalunkon további érdekes ötleteket és eseteket osztunk meg a munkáink közül. Kövess minket!