Ne díszítsd fel! Még mindig a tartalom a lényeg.
A design célja nem az, hogy feldíszítse a meglévő tartalmainkat és eszközeinket. A design célja, hogy könnyen befogadhatóvá tegye a tartalmainkat és könnyen kezelhetővé varázsolja az eszközeinket.
Mutatunk néhány jó példát.
A megújult Google Calendar mobil megjelenése alapvetően minimalista: egy teljesen fehér alapon jelennek meg a tartalmak. Ahelyett, hogy az alkalmazást díszítették volna fel például látványos háttér, keretek, vagy trendi navigációs elemek segítségével, a legfontosabb tartalommal, a naptárbejegyzésekkel foglalkoztak a tervezők. Itt sem öncélú grafikai bűvészkedés történt, hanem elkezdték gusztusos formában tálalni az eseményekkel kapcsolatos információkat. Ha jól megnézed minden elem fontos tartalommal bír.
Az esemény színe azt jelöli, hogy melyik naptárunkban van (pl. munkahelyi, személyes). Az eseményen megjelennek azoknak az embereknek az arcai, akik meg vannak hívva. A háttérben a helyszín térképét mutatja a naptár, sőt, egyes angol szavakat felismer, és egyszerű ábrákkal teszi vizuálisan is könnyen befogadhatóvá az eseményt. A fenti képen pl. a drinking szó mellé koktélok képe kerül automatikusan. Ez persze, mint a jó design legtöbbször, egy kis plusz munkát jelentett a fejlesztőknek.
Érdemes megfigyelni a vizuális hierarchiát is. A felső navigációs rész fehér, így eltűnik, hiszen ez nem fontos tartalom. A napok száma a bal oldali sávban van, ehhez képest az események mind beljebb kezdődnek, így ez világosan jelzi melyik esemény melyik naphoz tartozik. Az események nevei félkövérrel vannak szedve, míg a másodlagos információk (pl. kezdés időpontja) sima betűvel.
A Google Maps is jó példa, itt az egész felületet, széltől szélig maga a hasznos tartalom, vagyis a térkép tölti ki, és csak a minimálisan szükséges eszközök lebegnek a térkép felett.
A medium.com blogmotor is a lényegre törő designnal tűnik ki a társai közül. Egy blogbejegyzés oldalán a teljes hajtás feletti részt a cím, és a témát bemutató kép tölti ki. Első lépésben egy cikknél mindig az a kérdés, hogy a felhasználó elolvassa-e azt. Ez a megoldás egy hatékony módja annak, hogy magával a tartalommal ragadjuk meg a látogatók figyelmét, és meggyőzzük őket a maradás mellett.
Ha lejjebb görgetünk, akkor pedig már maga a bejegyzés szövege következik. Itt a teljes teret a szöveg tölti ki és minden az olvasást támogatja: nagy, könnyen olvasható betűk, ügyes tördelés, erős kontraszt, és a szövegen kívül semmi más, ami elvonhatná a figyelmünket. A tervezők nem féltek a teljes területet meghagyni a tartalomnak és ellenálltak a kísértésnek, hogy "rakjunk be egy sidebart és hirdessük néhány másik oldalunkat".
Nem csak weben és mobilon, de a valóságban is vannak olyan terek, amelyek kiemelik a fontos tartalmakat. Érdemes megnézni, hogy a budai Jégbüfé hideg, szürke felületei milyen jól kiemelik a legfontosabb tartalomnak, vagyis a friss süteményeknek a meleg színeit.
Végezetül még két tárgy, amelyeket csak és kizárólag praktikus szempontok alapján terveztek, mégis gyönyörűek. Az alábbi bringán és vadászgépen minden él és szög a funkciót szolgálja, a bringa festésén kívül egyáltalán nincsenek díszítő elemek, az összhatás mégis szép. A sallangoktól mentes, funkcionális dolgok a legtöbbször önmagukban is szépek.