No items found.
February 9, 2015

Amikor naponta többször, ösztönösen elindítják az appodat

Dávid Pásztor

Néhány népszerű alkalmazás képes arra, hogy az emberekben olyan zsigeri ösztönöket váltson ki, hogy naponta többször, ösztönösen megnyissák azt. Amikor azon kapod magad, hogy már megint tíz perce a Facebookon lógsz, akkor tudod miről beszélek. Nir Eyal nagyszerű könyvében összeszedte, hogy milyen pszichológiai módszerekkel lehet hasonló hatást kiváltani. A legfontosabb, hogy legyen egy olyan alkalmazásod, amire az embereknek valóban szüksége van. Ha ez megvan, akkor érdemes a következő lépéseket követned, ahogy a UX képzésünkön is tanítjuk.

Egy felhasználó három okból nyithatja meg az alkalmazásod: vagy kapott valamilyen külső ösztönzést (pl. email, push notification), ami erre készteti, vagy valamilyen problémáját csak ezzel tudja megoldani (pl. google keresés), vagy kialakult benne egy szokás, ami arra készteti, hogy időnként megtegyen valamit (pl. lecsekkolja a facebookját). Hogyan tudunk ilyen szokásokat kialakítani az emberekben? Rengeteg alkalmazás gondos átvizsgálása után Nir a Hook modellben foglalta össze ennek a folyamatát.

hook-model

Triggerek: amivel a folyamatot elindítjuk

Az elején, amikor még nem vált szokássá az alkalmazás használata külső triggerekre van szükség, amik elindítják a folyamatot. Ilyen lehet egy retention email, egy push noti, vagy akár egy hirdetés is. A feladatunk elérni azt, hogy egy idő után már ne legyen szükség külső trigerre, hanem a felhasználó saját belső késztetése alapján térjen vissza az alkalmazásba. Ehhez először külső triggerekkel több alkalommal is vissza kell hívnunk, és végig kell vezetnünk a folyamaton.

Action: az első könnyű lépés

Amikor a user megérkezik az alkalmazásunkba először egy könnyen végrehajtható, egyértelmű lépést kelljen megtennie. Akkor tervezzük meg jól a felhasználói élményt, ha ez a lépés gyorsan elvégezhető, és egyben kapcsolódik az alkalmazás eredeti céljához, magában foglalja annak a lényegét. Érdemes lecsupaszítani a felületeket, hogy az első belépés után ezen az akción legyen a hangsúly, és érdemes úgy kialakítani a folyamatokat, hogy ezt a tevékenységet minél rövidebb úton el tudjuk végezni.

Az alábbi képernyőn egyértelműen látszik, hogy az első lépés, amit a felhasználónak meg kell tennie, az egy fájl feltöltése.

upload-first-step

A Tumblr esetén az első könnyű lépés, hogy elkezdesz követni öt blogot, ezzel már megtelik tartalommal a saját dashboardod és elkezdesz a tumbli közösség részévé válni. A felületen ekkor még nem is tudsz mást csinálni, egy hangsúlyos és egyértelmű cím hirdeti, hogy mit kell csinálnod (Find blogs. Follow Five.), és a keresőmező egyből aktív, javasolt blogokat is mutat.

tumblr-first-step

 

Reward: a jól megérdemelt jutalom

Ha a felhasználó megteszi az első lépést, akkor érdemes megjutalmazni. A jutalom bármi lehet: egy vicces kép, egy gratuláló üzenet, egy badge, pontok, vagy egy letölthető ajándék.

Ilyen jutalom képernyőket leginkább a játékokból ismerhetünk, ezek legtöbbször látványos grafikákkal és animációkkal jutalmazzák az erőfeszítéseinket. Alább látható az Angry Birds reward képernyője, a jellegzetes nagy sárga csillag ikonokkal.

angry-birds-reward

Fontos, hogy a jutalmak változatosak legyenek. Amikor először kapok cukorkát nagyon örülük neki, de a harmadiknál már elveszti a varázsát. Ezért változatos módon kell jutalmazni a felhasználókat. Érdemes olyan jutalmat választani, ami tükrözi az alkalmazással elérhető hasznot. Pl. egy fitnesz app figyelmeztethet arra mennyivel erősebb lettél, egy social alkalmazás gratulálhat a barátaiddal.

A Foursquere badge-ei jó példák arra, hogy milyen változatos jutalom rendszert lehet kialakítani. Ha sokat használod az alkalmazást mindig újabb és újabb kitűzőket kapsz, így motiválnak a fejlődésre, és nem unod meg az egysíkú jutalmakat.

foursquere-reward

Investment: előkészítjük a terepet a visszatéréshez

Azzal, hogy egyszerű megtenni az első lépést, és gyors sikerélményt adunk, még nem tudjuk magunkhoz láncolni a felhasználókat. Ezek feltétlenül szükségesek ahhoz, hogy pozitív kép alakuljon ki az appunkról, de ha nem lépünk tovább, akkor súlytalanok maradunk. Pszichológusok régóta bebizonyították, hogy könnyebben alakítunk ki erősebb érzelmeket olyan dolgok iránt, amiért meg kell dolgoznunk.

Tehát az első gyors sikerek után rá kell venni a felhasználókat, hogy "fektessenek be" az alkalmazásunkba. Ez a befektetés lehet a személyes adataik megadása, valamilyen beállítás elvégzése vagy a felület testreszabása. Bármi, ami segíti a felhasználót, hogy a sajátjának érezze az alkalmazást, és visszatérjen használni azt.

A Pinterestnél és a Twitternél például az első használatkor be kell állítanod, hogy milyen téma érdekel. Az, hogy elkezdesz követni valakit Twitteren például már önmagában egy nagy befektetés, hiszen később vissza fogsz majd jönni azért, hogy megnézd ők mit posztoltak.

pinterest-investment
twitter-investment

A trükk, hogy amikor legközelebb megszólítjuk a felhasználót egy triggerrel, akkor hivatkozhatunk arra a befektetésre, amit korábban elvégzett, így személyre szabott értékes tartalmat kínálunk. A Brickflow alkalmazást úgy terveztük meg, hogy amikor a felhasználó megteszi az első lépéseket kap egy jutalom képernyőt, és a jutalom része az is, hogy beállíthatja a kedvenc hashtagjeit. Később ezekkel a hashtagekkel kapcsolatos tartalmakat küldünk neki emailben. A mérések szerint azok az emailek, amelyeket megelőzött egy ilyen befektetés lépés kétszer akkora konverziót produkáltak.

bricflow-investment

Körbe-körbe

Egy szokás kialakítása nem megy egyik napról a másikra, így nem elegendő egy ilyen körfolyamatot kialakítani és azon végigvinni a felhasználókat. Azt már tudjuk, hogy a korábban sokat hangoztatott elv, miszerint egy szokás kialakításához 21 nap kell nem teljesen igaz. Az első lépés, hogy felépítsük az első hook ciklusunkat, és amikor ez már működik, akkor érdemes továbblépni és további ciklusok kialakításával biztosítani, hogy egy idő után tényleg belső késztetéssé váljon az alkalmazásunk megnyitása.

hook-model-cycle

Szeretnél még hasonló módszereket megismerni?

Akkor remek alkalom a márciusban induló UX képzésünk, ahol egy saját projekt végigvitele mellett az UX studio gyakorlott szakemberei tanítják meg, hogyan kell felhasználói élményt tervezni. Idén először a Amid Moradganjeh, a Google és az IDEO volt UX designere is előad.

Nézd meg itt, hogy miről lesz szó >>