No items found.
September 14, 2014

3 új interakciós lehetőség az Apple Watchban

Dávid Pásztor

Sokan nagyobb durranásra számítottak, mások alig várják a napot, amikor először felvehetik. Mi pedig összeszedtük azt a három új interakciós lehetőséget, amivel minden alkalmazás fejlesztőnek érdemes számolnia, függetlenül attól, hogy a rajongók, vagy a fanyalgók táborát erősíti.

apple-watch

Digital Crown: jön a zoomolás

A korona három dolgora képes: megnyomva visszavisz a kezdőlapra, pörgetve pedig alkalmazástól függően scrollozni, vagy zoomolni lehet vele, úgy hogy közben nem takarjuk el a képernyőt. A scrollozást nem kell magyarázni, a zoom annál érdekesebb. A Microsoft a saját metrós felületein már korábban bevezette a Semantic Zoomot, nálunk a hagyományos pintch mozdulattal lehet ráfokuszálni a részletekre. Az Apple megoldása is hasonló: a képernyőn egyszerre sok ismerősünk arcát láthatjuk, és a korona tekerésével ráközelíthetünk egy valakire. Közeli állapotban a tartalmak között a swipe gesztussel lehet mozogni. Nagyon hasonló ez ahhoz, amit a Prezi képvisel. Ők arra bátorítanak minket, hogy készítsünk olyan prezentációt, ahol az áttekintő slide és a részleteket bemutató diák között váltunk nagyítással. Itt ugyanez történik csak operációs rendszer szinten, ahogy az alábbi videóban is látható.

 

 

Mindezek ellenére nem vagyunk benne biztosak, hogy az új telezsúfolt kezdőképernyő jó ötlet.

Taptic feedback: finomhangolják a rezgést

Az órába sokkal kifinomultabb vibrátort raknak, ami lehetővé teszi, hogy többféle rezgő visszajelzést küldjünk a felhasználóknak. Az ígéretek szerint olyan finom rezgésekre is képes lesz majd az Apple Watch, amit a körülöttünk állok nem hallanak, és például a térkép alkalmazás is különböző rezgésekkel jelzi majd, hogy épp jobbra vagy balra kell fordulnunk. Ez izgalmas új lehetőséget jelent és egy sor kérdést vet fel: például lehet-e majd az egyes alkalmazások figyelmeztetéseihez különböző rezgő szignálokat rendelni?

Taptic-Apple-Watch-500x165

Különbség nyomás és érintés között

Az új érintőképernyő képes lesz megkülönböztetni az érintést és az erősebb nyomást. Ezzel megteremtik a modern kor jobb klikkjét. Talán ez jobb megoldás lesz, mint a sok helyen már használt hosszan nyomva tartás. De a probléma ugyanaz vele: a sima érintéssel szemben sosem tudhatjuk, hogy az erős nyomás mit fog eredményezni. Ezért nagyon fontos, hogy minden alkalmazás hasonló célra használja ezt a lehetőséget. A bemutatón az óra számlapjának testreszabására használták az erősebb nyomást.

Összefoglalva: az Apple inkább hardver téren próbált nagyot alkotni, a felület egészen hasonló a már létező okosórákéhoz. Itt például megnézheted a mi saját okosóra designunkat. Ha pedig további friss UX hírekre vágysz, kövess minket Facebookon!